2014 GLIAC Women's Track and Field All-Academic Excellence Team.
Student Athlete-Name | Yr. | Major | Hometown / High School |
Ashland
University |
|||
Joyce Badertscher | Jr. | Accounting | Apple Creek, Ohio / Waynedale |
Jillian Bajaksouzian | So. | Business Management | Brecksville, Ohio / Brecksville |
Mallory Balmert | Jr. | Biology | Avon, Ohio / Avon |
Kylee Bernthisel | So. | Athletic Training | Grand Rapids, Ohio / Otsego |
Jennifer Bjelac | Jr. | Biology | Newton Falls, Ohio / Newton Falls |
Mikaela Bush | So. | Family and Child Studies | Edison, Ohio / Mt. Gilead |
Emma Daugherty | So. | Communication Arts | West Jefferson, Ohio / J. Alder |
Kim Habegger | Jr. | Marketing | Jeromesville, Ohio / Hillsdale |
Allison Hildebrand | So. | Education | Arcanum, Ohio / Franklin Monroe |
Anna Mion | Jr. | Food and Nutrition | Medina, Ohio / St. Vincent-St. Mary |
Devan Molnar | Jr. | Intervention Specialist | Amherst, Ohio / Amherst Steele |
Megan Roessler | So. | Exercise Science | Zanesville, Ohio / Maysville |
Jamie Sindelar | So. | Toxicology | Athens, Ohio / Plains |
Marissa Sinko | So. | Early Childhood Education | Hudson, Ohio / Hudson |
Megan Uzzel | Jr. | Communication Arts | New Lebanon, Ohio / Dixie |
Shaunisha Winter | So. | Exercise Science | Heath, Ohio / Heath |
Ferris State University | |||
Zoey Hohmann | Sr. | Computer Information Systems | Stockbridge, Mich. |
Samantha Johnson | Jr. | Pharmacy | Troy, Mich. |
Paige Koskinen | So. | Biology/Pre-Pharmacy | L'Anse, Mich. |
Alyssa Osika | Sr. | Pharmacy | Waterford, Mich. / Mott |
Breeann Ovokaitys | Jr. | Pharmacy | Cedar Springs, Mich. |
Erika Roe | So. | Business Administration | Caro, Mich. |
Alesha Reed | Jr. | Construction Mgmt. | Bad Axe, Mich. |
Anna Rudd | Sr. | Nursing- B.S.N. | Leslie, Mich. |
Kayla Smith | So. | Biology/Pre-Optometry | Leslie, Mich. |
University of Findlay | |||
Erica Bettac | So. | Psychology | Shelby, Ohio |
Brittany Carroll | Sr. | Pharmacy | Charlotte, N.C. |
Emily Caudill | Sr. | Pharmacy | Upper Sandusky, Ohio |
Kirsten Gaerke | Jr. | Occupational Therapy | Brownsburg, Ind. |
Samantha Grippe | So. | English | Chardon, Ohio |
Samantha Hassen | Sr. | Education | Fremont, Ohio / Old Fort |
Meredith Hoops | So. | Sport & Event Management | Napoleon, Ohio |
Melanie Ruich | So. | Occupational Therapy | Ft. Wayne, Ind. / Carroll |
Maud Sanmiquel | Jr. | Marketing | Perpignan, France / Lycee Rosa |
Pam Showman | Sr. | Business Administration | Fairfield, Ohio / Ursuline Academy |
Shelby Stump | Jr. | Psychology | Dola, Ohio / Hardin Northern |
Grand Valley State University | |||
Alison Work | So. | Film Video | Sylvania, Ohio / Northview |
Autumn Lantz | Sr. | Nursing | Stryker, Ohio / Archbold |
Courtney Brewis | Sr. | Physical Therapy | Dearborn, Mich. / Divine Child |
Jessica Janecke | Jr. | Biomedical Sciences | Scales Mound, Ill. / Wahlert Catholic |
Jordan Chester | Jr. | Medical Laboratory Science/Allied Health Sciences | Valparaiso, Ind. / Boone Grove |
Jordyn Kiser | Jr. | International Business/Business Economics | Reese, Mich. |
Katelyn Cliff | So. | Nursing | West Bloomfield, Mich. / Walled Lake Northern |
Kelcie Severson | Sr. | Exercise Science | Rockford, Mich. |
Kristen Hixson | Sr. | Finance | Remus, Mich. / Chippewa Hills |
Laura Schroeder | So. | Biomedical Sciences | Sanford, Mich. / Meridian |
Lisa Galasso | Sr. | Biomedical Sciences | Orion, Mich. / Lake Orion |
Molly Slavens | Sr. | English | Canton, Mich. / Plymouth |
Natalie Nelson | So. | Biomedical Sciences | Brighton, Mich. / Pinckney |
Sarah Talbott | So. | Undeclared | Franklin, Wis. |
Hilldale College | |||
Elise Byron | Jr. | Spanish/Psychology | Minnetonka, Minn. / Minnetonka |
Amy Kerst | Jr. | Physics/Mathematics | Autrain, Mich. / Munising |
Chelsea Kilgore | Sr. | English | Colorado Springs, Colo. / Vangaurd School |
Amber Mueller | Sr. | Accounting | Jonesville, Mich. / Jonesville |
Kate Royer | So. | Undeclared | Grandville, Mich. / Grandville |
Katy VanEgmond | So. | Undeclared | Grosse Pointe Woods, Mich. / North |
Corinne Zehner | So. | Undeclared | New Palestine, Ind. / New Palestine |
Lake Erie College | |||
Shelby Carpenter | So. | Business Administration | New Lebanon, Ohio / Miami Valley |
Alexandria Gagne | So. | Early Childhood Education | Cortland, Ohio / Lakeview |
Ariana Jorgensen | Jr. | Business Administration | Kleinburg, Ontario / Emily Carr Secondary |
Destiny Prusky | Jr. | Early Childhood Education | Newton Falls, Ohio / Newton Falls |
Lake Superior State University | |||
Jessica Allen | Jr. | Parks and Recreation | Southfield, Mich. / Divine Child |
Miranda Emaus | Sr. | Forensic Chemistry | Hudsonville, Mich. / Hudsonville |
Malone University | |||
Sara Polatas | Jr. | Exercise Science | North Canton, Ohio / Hoover |
Kelsey Brobst | Jr. | Intervention Specialist & Early Childhood Education | Groveport, Ohio / Canal Winchester |
Katie King | Sr. | Mathematics | Bellefontaine, Ohio / Bellefontaine |
Madison Schuler | Jr. | Communication Arts | Massillon, Ohio / Jackson |
Crystal Barber | So. | Mathematics | Rittman, Ohio / Rittman |
Hannah Boss | So. | Nursing | Akron, Ohio / Manchester |
Emily Tomei | Jr. | Nursing | Tallmadge, Ohio / St. Vincent-St. Mary |
Mattison Rankin | Jr. | Business Administration | Louisville, Ohio / Louisville |
Michigan Technological University | |||
Erika Poli | Sr. | Civil Engineering | East Lansing, Mich. / East Lansing |
Deedra Irwin | Sr. | Exercise Science | Pulaski, Wis. / Pulaski |
Lauren Raiford | So. | Biomedical Engineering | Sturgis, Mich. / Sturgis |
Carly Joseph | So. | Biomedical Engineering | Pontiac, Mich. / Notre Dame Prep |
Amber Peabody | Jr. | Biological Sciences | Benzonia, Mich. / Benzie Central |
Ellen Hetcher | So. | Chemical Engineering | Wautoma, Wis. / Wautoma |
Marissa Yovetich | Sr. | Exercise Science | Andover, Minn. / Andover |
Nicole Wehner | So. | Environmental Engineering | Gaylord, Mich. / Gaylord |
Northern Michigan University | |||
Emily Allen | Jr. | Biology/Physiology | Ravenna, Mich./Ravenna |
Jaylee Brown | So. | Community Health Education | Onekama, Mich. / Onekama |
Chelsea Farquhar | Jr. | Nursing | Lansing, Mich. / Grand Ledge |
Larissa Halonen | Jr. | Nursing | Delano, Minn. / Delano |
Olivia Howard | Jr. | Social Work | Muskegon, Mich. / Reeths-Puffer |
Caitlin Keskey | Jr. | Clinical Health Science | Cokato, Minn. / Dassel-Cokato |
Cheyenne Stewart | Sr. | Earth Science | St. Michael, Barbados / Queen's College |
Catherine Swiderski | So. | Sports Science | Lansing, Mich. / Lansing Catholic |
Christina Toogood | Jr. | English | Stavanger, Norway |
Brittni Wirtz | Jr. | Nursing | Sobieski, Wis. / Pulaski |
Northwood University | |||
Lauren Cianfrini | So. | Advertising & Marketing | Akron, N.Y. / Akron Central |
Marsadie Cinato | Sr. | Management | Warren, Mich. / Woods Tower |
Chloe Kinsey | So. | Management | Monroe, Mich. / Monroe |
Hunter Perry | So. | Entertainment, Sport & Promotion Management | Moran, Mich. / Rudyard |
Madison Pines | Sr. | Masters of Business Administration | Troy, Mich. / Troy |
Brittany Robichaud | Sr. | Masters of Business Administration | Monroe, Mich. / Monroe |
Kaleigh Theriault | Sr. | Marketing | Kawkawlin, Mich. / Freeland |
Ohio Dominican University | |||
Katie Bachman | So. | Math Education | Vandalia, Ohio/Vandalia-Butler |
Nicole Brown | So. | Undecided | Columbus, Ohio/Bishop Ready |
Rachel Collins | Jr. | Undecided | Dayton, Ohio/Chaminade Julienne |
Mallory Kitts | Sr. | Integrated Mathematics Education | Springfield, Ohio/Northwestern |
Molly Priest | So. | Undecided | Wadsworth, Ohio/Wadsworth |
Katie Rini | Jr. | Exercise Science and Biology | Pickerington, Ohio/Pickerington North |
Amber Willeman | So. | Napoleon, Ohio/Napoleon | |
Saginaw Valley State University | |||
Rachel Cahill | So. | Political Science | Niagara Falls, Ont. / A.N. Myer |
Anna Fochesato | So. | Accounting | Holly, Mich. / Brandon |
Emerald Joiner | Jr. | Music Education | Saginaw, Mich. / Arthur Hill |
Christina Micale | Fr. | Psychology | Macomb, Mich. / Dakota |
Dayle Micale | So. | Secondary Education | Macomb, Mich. / Dakota |
Amanda Paris | Sr. | Biochemistry | Hemlock, Mich. / Hemlock |
Victoria Peet | Jr. | Pre-Occupational Therapy | Lapeer, Mich. / Lapeer West |
Alana Ranucci | Jr. | Athletic Training | Clinton Township, Mich. / Lutheran North |
Jessica Reeves | Jr. | Health Science | Sanford, Mich. / Meridian |
Emily Short | Jr. | Chemistry | Tawas, Mich. / Tawas Area |
Christina Swain | R-Fr. | Nursing | New Hudson, Mich. / South Lyon |
Diamond Taylor | Sr. | Biology | Southfield, Mich. / Southfield |
Tiffin University | |||
Nathan Brunty | So. | Undecided | Morrow, Ohio / Archbishop Moeller |
Nick Calandra | Jr. | Sports & Recreation Management | Floral Park, N.Y. / Floral Park |
Alexander Hartley | So. | General Science | Lucasville, Ohio / Valley |
Nicholas Hueneburg | Sr. | General Science | Peru, Ill. / Saint Bede Academy |
Kevin Kline | Sr. | Homeland Security & Terrorism | Stow, Ohio / Munroe Falls |
Trey Marsh | So. | Law Enforcement | Fostoria, Ohio / Elmwood |
Cole McCurry | So. | Education | Lewis Center, Ohio / Olentangy |
Joe Perretta | Sr. | Education | Kent, Ohio / Munroe Falls |
Jordan Widman | So. | Accounting | Findlay, Ohio / Findlay |
Tiffin University | |||
Sarah Clow | So. | Psychology | Thornville, Ohio / Sheridan |
Jennifer Colone | Jr. | Homeland Security & Terrorism | Fort Wayne, Ind. / Nelson Snider |
D'Wanda Ford | Jr. | Corrections | Cleveland, Ohio / John Kennedy |
Ashley Gilroy | Sr. | Forensic Science | Spencerville, Ohio / Spencerville |
Jessica Kern | Sr. | Psychology | Delta, Ohio / Pike-Delta-York |
Chelsea Knapp | So. | Management | Liberty Center, Ohio / Liberty Center |
Samantha Molnar | Sr. | Forensic Science | Marblehead, Ohio / Danbury Local |
Miranda Mondozzi | Sr. | Homeland Security & Terrorism | Stow, Ohio / St. Vincent-St. Mary |
Giulianne Pereira | Sr. | Management | Porto Alegre, Brazil / Farroupilha |
Theresa Scott | So. | Sports & Recreation Management | Canfield, Ohio / Austintown Fitch |
Samantha Smith | Jr. | Management | Nashport, Ohio / Newark |
Walsh University | |||
Wendy Bosley | Sr. | PE/Pre-Physical Therapy | Canfield, Ohio / Ursuline |
Kayla Braun | Sr. | Biology/Pre-PT/PE | Hudson, Ohio |
Elizabeth Broome | Sr. | Biology/Pre-PT | Doylestown, Ohio /Chippewa |
Kelsey Dickey | Jr. | Education | Cortland, Ohio / Lakeview |
Gabrielle DiTullio | Jr. | Education | Galion, Ohio / Northmor |
Stephanie Foster | Sr. | Physical Therapy | Lodi, Ohio / Cloverleaf |
Erin Peskura | So. | Biology/Pre-Physical Therapy | Strongsville, Ohio |
Katelin Smith | Jr. | Biology/Pre-Med | North Lima, Ohio / South Range |
Kristine Sokol | Sr. | Nursing | Akron, Ohio / Hoban |
Larissa Zeigler | Jr. | Biology/Pre-Physical Therapy | N. Ridgeville, Ohio / Elyria Catholic |
Wayne State University | |||
Kayla Gagnon | R-Jr. | Psychology | Riverview, Mich. |
Erika Perry | So. | Social Work | Romeo, Mich. |