2013 GLIAC Men's Cross Country All-Academic Team.
Student Athlete-Name | Yr. | Major | Hometown/High School |
Ashland University | |||
Scott Ackerman | Sr. | Physical Education | Bellevue, Ohio/Bellevue |
Brian Baum | Jr. | Exercise Science | Alliance, Ohio/Marlington |
Will Cutler | So. | Exercise Science | Massillon, Ohio/Jackson |
Zaan Janse | Sr. | Exercise Science | Wellington, New Zealand/Wellington |
Ben Majewski | So. | Middle Grades Education | Napoleon, Ohio/Napoleon |
Brandon Mesnard | Jr. | Economics | Bascom, Ohio/Columbian |
Max Ostrowski | So. | Criminal Justice | Mentor, Ohio/Mentor |
Isaac Potes | Jr. | Chemistry | Fredericktown, Ohio/Fredericktown |
Steve Pryatel | Sr. | Marketing | Chagrin Falls, Ohio/Gilmour Academy |
Jacob Sussman | Sr. | Athletic Training | Wadsworth, Ohio/Wadsworth |
Drew Windle | Jr. | History | New Albany, Ohio/New Albany |
Ferris State University | |||
Alex Bladecki | Sr. | Medical Technology | Bay City, Mich./Western |
Andrew Campbell | Sr. | Accountancy/Finance | Brownstown, Mich./Woodhaven |
David Dantuma | R-Fr. | Pre-Psychology | Big Rapids, Mich./Crossroads |
Andrew Harper | Jr. | Construction Management | Saline, Mich. |
Connor LaRowe | Sr. | Music Industry Management | Howell, Mich. |
Evan VanOsdol | Jr. | Automotive Engineerng Tech. | Horseheads, N.Y./Elmira Free |
University of Findlay | |||
Derek Bornhorst | So. | Health Studies | New Bremen, Ohio |
Jacob Hayes | Jr. | Animal Science | Cardington, Ohio/Mt. Gilead |
Kyle Smithey | So. | Business | Bloomdale, Ohio/Elmwood |
Shane Stein | Sr. | Health Professions | Ft. Recovery, Ohio |
Grand Valley State University | |||
Bryce Bradley | R-Fr. | Physical Education | Chelsea, Mich. |
David Powell | R-Fr. | Geography | Columbus, Ind./North |
Gregory Madendorp | So. | Mathematics/Education | Whitehall, Mich. |
Jimmy McKeiver | Sr. | Engineering | Grand Rapids/Catholic Central |
Joe Cecil | R-Fr. | Pre-Business | Mason, Mich. |
Kyle Flores | So. | Exercise Science | Carol Stream, Ill./Glenbard North |
Mitch Wilkins | R-Fr. | Physical Education | Crystal Lake, Ill./Prarie Ridge |
Nick Wharry | R-Fr. | Political Science/Legal Studies | Ionia, Mich. |
Hillsdale College | |||
Paul Ausum | So. | Undeclared | White Lake, Mich./Milford |
Andrew Beaird | R-Fr. | Undeclared | Waco, Texas/Midway |
Joel Calvert | So. | Undeclared | Hillsdale College, Mich./Hillsdale College Academy |
Kevin Frost | So. | International Business & Foreign Language | DeSoto, Texas/Ovilla Christian |
Nolan Wojtowicz | So. | Undeclared | Barrington, Ill./Barrington |
Lake Erie College | |||
Nicholas Hall | So. | Business Administration | Stow, Ohio/Stow-Munroe Falls |
David Thorne | So. | Chemistry / Spanish Studies | Mentor, Ohio/Lake Catholic |
Lake Superior State University | |||
Adam Birkeland | So. | Mechanical Engineering | Rockford, Mich. / Sparta High School |
Logan Boutorwick | Jr. | Business Admin. Mkt. | Macomb, Mich. / Lutheron High School North |
Taylor Heath | Sr. | Mechanical Engineering | Hanover, Mich. / Hanover-Horton High School |
Tony Silva | Jr. | Criminal Justice Law Enf. | Crystal Falls, Mich. / Forest Park High School |
Eric Stange | Jr. | Fire Science General | Macomb, Mich. / Lutheran High School North |
Malone University | |||
Gage Black | Jr. | Computer Science | Norwich, Conn./West Liberty Salem |
Matthew Hendrix | Jr. | Integrated Language Arts | Massillon, Ohio/Jackson |
Jordan McKelley | Sr. | Exercise Science | Canton, Ohio/St. Thomas Aquinas |
Lucas Shroades | Jr. | Youth/Sports Ministries | North Canton, Ohio/Jackson |
Brandon Simmons | So. | Business Administration | Green, Ohio/Green |
Michelino Sunseri | Jr. | Exercise Science | Kings Beach, Calif./Incline |
Jarod Williams | Sr. | Accounting/Business Admin. | Louisville, Ohio/Louisville |
Michigan Technological University | |||
Matthew Dugan | Sr. | Computer Engineering | Waukesha, Wis./West |
Samuel Wiswell | So. | Environmental Engineering | Jackson, Wyo./Jackson-Hole |
Bradon Kampstra | Jr. | Mechanical Engineering | Crystal Falls, Mich./Forest Park |
Chad Pollock | So. | Electrical Engineering | Gladwin, Mich. |
Northwood University | |||
Matthew Dippel | So. | Advertising & Marketing | Kentwood, Mich. / East Kentwood |
Sammy Kipkemboi Tanui | So. | Management Information Systems | Eldoret, Kenya |
Kyle Woodward | Sr. | Accounting | Ypsilanti, Mich. / Ypsilanti |
Ohio Dominican
University |
|||
Connor Callahan | Jr. | Sport Management | Columbus, Ohio/Bishop Hartley |
Matthew Richardson | Jr. | Nursing | Columbus, Ohio/Bishop Watterson |
Saginaw Valley State University | |||
Andrew Plude | So. | Undecided | Charlevoix, Mich. / Charlevoix HS |
Travis Toye | Jr. | Physical Education | Davison, Mich. / Davison HS |
Tiffin University | |||
Jared Cottrill | So. | Cyber Defense & Info Security | Cuyahoga Falls, Ohio/Woodridge |
Michael Grunden | Sr. | Accounting | Castalia, Ohio/Margaretta |
Kevin McKown | Jr. | Computer & Info Systems | Sylvania, Ohio/Northview |
Walsh University | |||
Aaron Dunn | So. | Clinical Psychology | Canton, Ohio/Perry |
Justin Eddy | Sr. | Business Management | Canton, Ohio/Perry |
Chris Gillis | Sr. | Bio-Chemistry | Columbus, Ohio/Bishop Ready |
Matt Roshak | Jr. | Education/Math | North Canton, Ohio/Hoover |
Jackson Zaremba | Jr. | Biology/Pre-Med | Canton, Ohio/GlenOak |
Wayne State University | |||
Nicholas Jackson | Sr. | Kinesiology | Washington, Mich./Romeo |
Kory Lohrmann | Jr. | Secondary Education | Romeo, Mich./Romeo |