Swimmer of the Year: Till Barthel (Wayne State)
Diver of the Year: Dylan Szegedi (Wayne State)
Freshman of the Year: Ryan Deemer
(Ashland)
Coach of the Year: Andy Boyce (Grand Valley
State)
Event | First Team | Second Team | Third Team |
1000 Freestyle | Ryan Deemer (Ashland) | Juan David Molina Perez (Wayne State) | Bob Stephenson-Ganner (Wayne State) |
200 IM | Gianni Ferrero (Grand Valley State) | Piotr Jachowicz (Wayne State) | Metin Aydin (Grand Valley State) |
50 Freestyle | Till Barthel (Wayne State) | Danny Abbott (Grand Valley State) | Joshua Schacht (Wayne State) |
3 Meter Diving | Dylan Szegedi (Wayne State) | Jared Gregory (Grand Valley State) | Khayman Jones (Wayne State) |
200 Medley Relay | Wayne State (Juan David Molina Perez, Piotr Jachowicz, Soren Holm, Joshua Schacht) |
Grand Valley
State (Metin Aydin, Milan Medo, Gabriel Souza, Danny Abbott) |
Ashland (Sergio Sanchis Peris, Greg Walters, Calvin Higdon, Matt Wilcox) |
200 Freestyle Relay | Wayne State (Piotr Jachowicz, Till Barthel, Joshua Schacht, Ben Winn) |
Grand Valley
State (Gianni Ferrero, Gabriel, Souza, Milan Medo, Danny Abbott) |
Malone (Bartosz Zarzecki, Cory Boogaart, Hector Gonzalez, Zach Misak) |
400 IM | Sven Kardol (Grand
Valley State) |
Ivan Cizmar (Lake
Erie) |
Joseba Vilela Hidalgo
(Grand Valley State) |
100 Butterfly | Gabriel Souza (Grand
Valley State) |
Gianni Ferrero (Grand
Valley State) |
Soren Holm (Wayne
State) |
200 Freestyle | Till Barthel (Wayne
State) |
Nate Wagner (Grand
Valley State) |
Danny Abbot (Grand
Valley State) |
400 Medley Relay | Wayne State (Juan David Perez Molina, Piotr Jachowicz, Soren Holm, Till Barthel) |
Grand Valley
State (Metin Aydin, Milan Medo, Gabriel Souza, Nate Wagner) |
Malone (Zach Misak, Bartosz Zarzecki, Florian Zellin, Romano Hoffmann) |
500 Freestyle | Ryan Deemer
(Ashland) |
Tristan Comerford
(Grand Valley State) |
Michael Hudson (Grand
Valley State) |
100 Backstroke | Gianni Ferrero (Grand
Valley State) |
Metin Aydin (Grand
Valley State) |
Till Barthel (Wayne
State) |
100 Breaststroke | Piotr Jachowicz
(Wayne State) |
Bartosz Zarzecki
(Malone) |
Toromanov Petko
(Tiffin) |
200 Butterfly | Soren Holm (Wayne
State) |
Janko Radmanovic
(Findlay) |
Tim Collet
(Malone) |
1 Meter Diving | Dylan Szededi (Wayne
State) |
Joe Gucwa (Grand
Valley State) |
Jared Gregory (Grand
Valley State) |
800 Free Relay | Grand Valley
State (Danny Abbott, Nate Wagner, Gonzalo Rodriguez, Gianni Ferrero) |
Wayne State (Juan David Perez Molina, Jayson Hansen, Jack Dischler, Tyler Roshak) |
Malone (Christopher Eckard, Cory Boogaart, Grant Gillilan, Tim Collet) |
1650 Freestyle | Bob
Stephenson-Ganner (Wayne State) |
Brien Moffitt
(Grand Valley State) |
Michael Hudson (Grand Valley
State) |
100 Freestyle | Till Barthel
(Wayne State) |
Gianni Ferrero (Grand
Valley State) |
Danny Abbott (Grand
Valley State) |
200 Backstroke | Metin Aydin (Grand Valley State) |
Ivan Cizmar (Lake Erie College) |
Joseba Hidalgo
Vilela (Grand Valley State) |
200 Breaststroke | Piotr Jachowicz (Wayne State) | Tim Collet (Malone) | Petko Toromanov (Tiffin) |
400 Freestyle Relay | Wayne State (S. Holm, J. Schacht, T. Roshak, T. Barthel) |
Grand Valley
State (N. Wagner, G. Ferrero, D. Abbott, M. Aydin) |
Malone University (Z. Misak, C. Boogaart, R. Hoffman, C. Eckard) |