2013 GLIAC Women's Outdoor Track and Field All-Academic Team
Student Athlete-Name | Yr. | Major | Hometown/High School |
School: Ashland | |||
Emily Bon | Jr. | Biology | Ashland, Ohio/Hillsdale |
Jessica Bridenthal | So. | Exercise Science | Akron, Ohio/St. Vincent-St. Mary |
Abigail Burgdorf | So. | Exercise Science | Oberlin, Ohio/Amherst Steele |
Macy Caldwell | Jr. | Exercise Science | Port Clinton, Ohio |
Caileigh Colo | Sr. | Exercise Science | Euclid, Ohio |
Jennifer Foster | So. | Biology | Lodi, Ohio/Cloverleaf |
Kim Habegger | So. | Marketing | Jeromesville, Ohio/Hillsdale |
Alex Maus | Sr. | Psychology | Wilmington, Ohio |
Morgan Myers | Jr. | Psychology/Criminal Justice | Upper Sandusky, Ohio |
Kaylie Snyder | Sr. | International Business/Spanish | Navarre, Ohio/Perry |
Stephanie Stoffel | Sr. | Middle Grades Education | Cincinnati, Ohio/Glen Este |
School: Ferris State | |||
Jordan Best | Sr. | Medical Technology | Shepherd, Mich. |
Alison Busick | Fr. | Pre-Pharmacy | Liberty Center, Mich. |
Paige Koskinen | Fr. | Pre-Pharmacy | L'Anse, Mich. |
Alyssa Martin | Fr. | Pre-Pharmacy | Lake Fenton, Mich. |
Erika Roe | Fr. | Pre-Science | Caro, Mich. |
Kayla Smith | So. | Biology/Pre-Optomotry | Leslie, Mich. |
Shea Van Klompenberg | So. | Nuclear Medicine Technology | Allegan, Mich. |
Jeanne Wilson | Fr. | Pre-Nursing | Kent City, Mich. |
School: Findlay | |||
Kendra Averesch | Jr. | Health Science/PreOccupational Therapy | Leipsic, Ohio |
Jackie Bares | Jr. | Marketing | Concord, Ohio/Riverside |
Brittany Carroll | Sr. | Pharmacy | Charlotte, N.C./Chapel Hill |
Emily Caudill | Sr. | Pharmacy | Upper Sandusky, Ohio |
Shelby Geyer | Jr. | Nuclear Medicine Technology | New Philadelphia, Ohio |
Rachel Hallman | Sr. | Animal Science/Pre-Vet | Brunswick, Ohio |
Rachel Hosie | Sr. | Nuclear Medicine Technology | Mottvile, N.Y./Skaneateles |
Laura Kelly | Grad. | Health Science/PreOccupational Therapy | Sunbury, Ohio/Big Walnut |
Jessica Rowland | Sr. | Health Studies | Germantown, Ohio/Valley View |
Alexa Stults | Sr. | Business Management | Fremont, Ohio/Old Fort |
School: Grand Valley State | |||
Caley Faukner | Jr. | Physical Education | Naperville, Ill./Central |
Leiah Hess | Jr. | Supply Chain Management | Battle Creek, Mich./Lakeview |
Ashlynn Howell | Jr. | Biology | Fenton, Mich./Lake Fenton |
Jordyn Kiser | So. | Business Economics | Reese, Mich. |
Andrea Kober | Jr. | Therapeutic Recreative | Conklin, Mich./Sparta |
Jennifer Schorank | So. | Exercise Science | Macomb, Mich./Eastern Michigan |
Carly Scott | So. | Mathematics/Education | Schoolcraft, Mich./ |
Jamie Smith | Sr. | Health Communications | Hickory Corners, Mich./Gull Lake |
Alisha Weaver | Jr. | History | Dimondale, Mich./Holt |
Jacqueline Williams | So. | Advertising & Public Relations | St. Clair Shores, Mich./Lakeview |
School: Hillsdale | |||
Katherine Brunk | Sr. | International Business | Lemont, Ill./Benet Academy |
Kayla Caldwell | Sr. | Physical Education | Tuscarawas, Ohio/Indian Valley |
Becky Caywood | Sr. | Psychology | Rockford, Mich./Rockford |
Heather Lantis | So. | Undeclared | Hillsdale, Mich./Hillsdale Academy |
Victoria McCaffrey | Sr. | Biology | Naples, Fla./St., John Neumann |
Rachel Nyberg | Jr. | Sport Management | Ann Arbor, Mich./Saline |
School: Lake Erie | |||
Ariana Jorgensen | So. | Business Administration | Kleinburg, Ont./Emily Carr Secondary |
Destiny Prusky | So. | Early Childhood Education | Newton Falls, Ohio/Newton Falls |
School: Lake Superior State | |||
Jessica Appledorn | So. | Geology | Kenosha, Wis. |
Elizabeth Dachs | Sr. | Sports & Rec. Mgmt | Waterford, Mich. |
Sarah Gallagher | Sr. | Bilogy | Sault Ste Marie, Ontario |
Giselle Gomez | Jr. | Social Studies | Manton, Mich. |
Rebecka Knox | So. | Pre-Nursing | Plymouth, Mich. |
Kelsey Lewis | Sr. | Accounting | Berrien Center, Mich. |
Carolinne Strasser | Jr. | Athletic Training | Westland, Mich. |
School: Malone | |||
Courtney Armsey | Jr. | Zoo & Wildlife Biology | Clinton, Ohio/Jackson H.S. |
Amber Bourcier | Sr. | Community Health Education | Middleburg Heights, Ohio/Midpark H.S. |
Samantha Soeder | So. | Exercise Science | Mentor, Ohio/Mentor H.S. |
Ashley Spurlock | Sr. | Nursing | Smithville, Ohio/Smithville H.S. |
Jessica Winkler | Sr. | Nursing | Creston, Ohio/Norwayne H.S. |
School: Michigan Tech | |||
Cassie Johnson | Sr. | Geological Engineering | Burnsville, Mich./Burnsville |
Amanda Halonen | Sr. | Operations and Systems Management | Brighton, Mich./Brighton |
Natalie Berryman | Jr. | Exercise Science | Houghton, Mich./Houghton |
School: Northern Michigan | |||
Mary Dillow | So. | Social Studies/Secondary Education | Winthrop Harbor, Ill./Zion-Benton |
Chelsea Farquhar | Jr. | Nursing | Lansing, Mich./Grand Ledge |
Olivia Howard | So. | Social Work | Muskegon, Mich./Reeths-Puffer |
Delaney Lovett | Sr. | English/Writing | Plymouth, Minn./Wayzata |
Kelsey Noah | So. | Biology | Honor, Mich./Benzie Central |
Jaime Roberts | Jr. | Clinical Laboratory Science | Iron Mountain, Mich./Kingsford |
Alicia Romano | Jr. | Biology | Marquette, Mich./Marquette Sr. |
Sydney Schultz | Jr. | Biology/Physiology | Appleton, Wis./Appleton North |
Colby West | Sr. | Management of Health & Fitness | Stevens Point, Wis./Stevens Point |
School: Northwood | |||
Tiffani Cross | Jr. | Advertising/Marketing | Brown City, Mich. |
Valencia Lynch | So. | Fashion Marketing & Management | Flint, Mich./Carman-Ainsworth |
Amanda McManus | Sr. | Fashion Marketing & Management | Canton, Mich./Plymouth |
Caili Powelson | Sr. | ESPM/Management | Riverdale, Mich./Vestaburg |
Ohio Dominican | |||
Charde Gaiter | So. | Criminal Justice | Westerville, Ohio/Westerville Central |
Michelle McKean | Jr. | Early Childhood Education | Pataskala, Ohio/Watkins Memorial |
School: Saginaw Valley State | |||
Mallory Metzer | So. | Psychology | Williamston, Mich. / Williamston HS |
Elizabeth Sampson | Jr. | Psychology | Willis, Mich. / Lincoln HS |
Cady Sandel | So. | Occupational Therapy | Shepherd, Mich. / Shepherd HS |
School: Tiffin | |||
Chyna Davis | So. | Undecided | Youngstown, Ohio/Cardinal Mooney |
Taylor Deskins | Jr. | General Science | Garfield Heights, Ohio/Garfield Heights |
D'Wanda Ford | So. | Forensic Psychology | Cleveland, Ohio/John Kennedy |
School: Walsh | |||
Alyssa Akers | Sr. | Psychology | Twinsburg, Ohio |
Renee Genetin | Sr. | Nursing | Navarre, Ohio |
Ciarra Ramsey | So. | Nursing | Coschcton, Ohio |
Kristine Sokol | Jr. | Education | Akron, Ohio |
Katilyn Stayer | Fr. | Nursing | Mogadore, Ohio |
Carly Walters | Jr. | Physical Therapy | Twinsburg, Ohio |
Amanda White | Jr. | Biology/pre-med | Spencer, Ohio |
Lissa Yoder | Jr. | Physical Therapy | Cortland, Ohio |
School: Wayne State | |||
Kayla Gagnon | R-So. | Nursing | Riverview, Mich. |
Britney Robinson | R-Jr. | Criminal Justice | Dearborn, Mich./Fordson |
Jen Rock | Sr. | Liberal Arts & Sciences | Macomb, Mich./Utica Eisenhower |