2013 GLIAC Women's Outdoor Track and Field All-Academic Excellence Team
Student Athlete-Name | Yr. | Major | Hometown/High School |
School: Ashland | |||
Joyce Badertscher | So. | Accounting | Apple Creek, Ohio/Waynedale |
Mallory Balmert | So. | Biology | Avon, Ohio |
Kendra Bassitt | Sr. | Middle Grades Education | Lima, Ohio/Bluffton |
Jennifer Bjelac | So. | Biology | Newton Falls, Ohio |
Mary Hitchcock | So. | Social Work | Steubenville, Ohio/Jefferson Christian |
Anna Mion | So. | Foods and Nutrition | Medina, Ohio/St. Vincent-St. Mary |
Devan Molnar | So. | Intervention Specialist Early Childhood | Amherst, Ohio/Amherst Steele |
McKenzie Roth | Sr. | Integrated Science | Bellville, Ohio/Clear Fork |
Katelyn Schuster | Jr. | Exercise Science | Amherst, Ohio/Amherst Steele |
Jamie Sindelar | R-Fr. | Toxicology | Athens, Ohio/Plain |
Ali Tolich | R-Fr. | Psychology | Austintown, Ohio/Austintown Fitch |
Shaunisha Winter | So. | Exercise Science | Heath, Ohio |
School: Ferris State | |||
Aryn Cowley | Fr. | Surveying Technology | Sandusky, Mich. |
Christa Cwiek | Sr. | Dental Hygiene | Mt. Pleasant, Mich. |
Zoey Hohmann | Rs. | Computer Infromation Systems | Stockbridge, Mich. |
Samantha Johnson | Jr. | Pharmacy PD | Troy, Mich. |
Alyssa Osika | Sr. | Pharmacy PD | Waterford, Mich./Mott |
Alesha Reed | Jr. | Construction Management | Bad Axe, Mich. |
Anna Rudd | Sr. | Nursing - B.S.N. | Leslie, Mich. |
Felicia Slate | Sr. | Biology/Pre-Optometry | Hesperia, Mich. |
Rachel Wood | Fr. | Applied Math Actuarial Science | Remus, Mich./Chippewa Hills |
School: Findlay | |||
Lindsey Arbino | Sr. | Health Science/PrePhysical Therapy | Pleasant Plain, Ohio/Mt. Notre Dame |
Sam Hassen | Sr. | Middle Childhood Education | Fremont, Ohio/Old Fort |
Deidre Latham | Sr. | Strength & Conditioning | Pandora, Ohio/Pandora-Gilboa |
Abigail Magner | Grad. | Doctor of Physical Therapy | North Royalton, Ohio |
Kayla Sendelbach | Sr. | Biology | New London, Ohio |
Pam Showman | Jr. | Animal Science/PreVet | Fairfield, Ohio/Ursuline Academy |
Shelby Stump | Jr. | Psycology | Dola, Ohio/Hardin Northern |
Christine Zimmermann | Grad. | Doctor of Physical Therapy | Silver Lake, Ohio/Cuyahoga Falls |
School: Grand Valley State | |||
Allison Clark | So. | Jackson, Mich./Hanover-Horton | |
Lisa Galasso | Jr. | Biomedical Science | Orion, Mich./Lake Orion |
Kristen Hixson | Jr. | Finance | Remus, Mich./Chippewa Hills |
Brittney Jackson | Jr. | Health Professions | Highland Heights, Ohio/Laurel |
Autumn Lantz | Jr. | Nursing | Stryker, Ohio/Archbold |
Amy Reynolds | Sr. | Exerise Science | Northville, Mich. |
Laura Schroeder | So. | Biomedical Science | Sanford, Mich./Meridian |
School: Hillsdale | |||
Erin Benjamin | Sr. | Marketing Management | Chelsea, Mich./Chelsea |
Elise Byron | So. | Undeclared | Minnetonka, Minn./Minnetonka |
Amy Kerst | So. | Physics | Autrain, Mich./Munising |
Chelsea Kilgore | Jr. | English | Colorado Springs, Colo./Vanguard School |
Grace Leutheuser | Jr. | History | Hillsdale, Mich./Hillsdale Academy |
Amber Mueller | Jr. | Accounting | Jonesville, Mich./Jonesville |
Shannon Neby | Jr. | Psychology | Comstock, Wisc./Cumberland |
Rachel Warner | Jr. | Chemistry | St. Johns, Mich./St. Johns |
School: Lake Erie | |||
Colleen Bednar | Sr. | Adolescent/Young Adult Education | Brunswick, Ohio/Brunswick |
Sammie Smith | Sr. | Early Childhood Education | Brunswick, Ohio/Brunswick |
School: Lake Superior State | |||
Miranda Emaus | So. | Forensic Chemistry | |
Jessica Allen | So. | Parks and Rec. | |
School: Malone | |||
Kelsey Brobst | So. | Intervention Specialist & Early Childhood Education | Groveport, Ohio/Canal Winchester H.S. |
Tayler Carpenter | So. | Communication Arts | Mount Vernon, Ohio/Fredericktown H.S. |
Rachel Carter | Sr. | Early Childhood Education | Southfield, Mich./Southfield Christian |
Brynn Chaskel | Sr. | Intervention Specialist & Early Childhood Education | Findlay, Ohio/Liberty Benton H.S. |
Diana Furey | Sr. | Exercise Science | Malvern, Ohio/Malvern H.S. |
Hannah Hartzler | Sr. | Exercise Science | Marshallville, Ohio/Norwayne H.S. |
Katie King | Jr. | Mathematics | Bellefontaine, Ohio/Bellefontaine H.S. |
Paige Nagy | Sr. | Intervention Specialist & Early Childhood Education | Rocky River, Ohio/Rocky River H.S. |
Sara Polatas | So. | Exercise Science | North Canton, Ohio/Hoover H.S. |
Mattison Rankin | So. | Business Administration | Louisville, Ohio/Louisville H.S. |
Madison Schuler | So. | Communication Arts | Massillon, Ohio/Jackson H.S. |
Emily Tomei | Jr. | Nursing | Tallmadge, Ohio/St. Vincent-St. Mary H.S. |
School: Michigan Tech | |||
Melanie Hoffman | Sr. | Exercise Science | Pulaski, Wis./Pulaski |
Megan Smaby | Gr. | Master of Business Administration | Neenah, Wis./Neenah |
Rachel Mason | Sr. | Forestry | Roseville, Minn./Roseville Area |
Deedra Irwin | Jr. | Exercise Science | Pulaski, Wis./Pulaski |
Marissa Yovetich | Jr. | Exercise Science | Andover, Minn./Andover |
Maria Frick | Jr. | Biological Sciences | Traverse City, Mich./Traverse City Central |
Sarah Daniel | Sr. | Mechanical Engineering | Burnsville, Minn./Burnsville |
Alice Flanders | Jr. | Civil Engineering | New Hope, Minn./Cooper |
School: Northern Michigan | |||
Emily Allen | So. | Biology/Physiology | Ravenna, Mich./Ravenna |
Mandy Dye | Jr. | English/Secondary Education | Delton, Mich./Delton Kellogg |
Brooke Granquist | Sr. | Clinical Health Science | Powers, Mich./North Central |
Larissa Halonen | So. | Nursing | Delano, Minn./Delano |
Caitlin Keskey | So. | Clinical Health Science | Cokato, Minn./Dassel-Cokato |
Brittany Loomis | Sr. | Speech, Language & Hearing Science | Cass City, Mich./Cass City |
Abby Roche | R-Fr. | Public Relations | Fargo, N.D./Fargo North |
Rita Woitas | Sr. | English/Secondary Education | Minnesota Lake, Minn./Maple River |
School: Northwood | |||
Mary Canze | Sr. | Accounting | Midland, Mich./Bullock Creek |
Marsadie Cinato | Jr. | Management | Warren, Mich./Woods Tower |
Kelsey Lenkowski | Jr. | Advertising/Marketing | Batavia, Ill. |
Mary Nickels | So. | International Business | Byron Center, Mich. |
Brittany O'Hora | Sr. | Accounting | Midland, Mich./Bullock Creek |
Madison Pines | Jr. | Accounting | Troy, Mich. |
Brittany Robichaud | So. | Management | Monroe, Mich. |
Kaleigh Theriault | So. | Marketing | Freeland, Mich. |
School: Ohio Dominican | |||
Rachel Collins | So. | Undecided | Dayton, Ohio / Chaminade Julienne |
Mallory Kitts | Jr. | Integrated Mathematics | Springfield, Ohio / Northwestern |
Katlyn Rini | So. | Exercise Science and Biology | Pickerington, Ohio / Pickerington North |
School: Saginaw Valley State | |||
Lauren Hill | Sr. | Exercise Science | Flat Rock, Mich. / Flat Rock HS |
Emerald Joiner | So. | Music Education | Saginaw, Mich. / Arthur Hill HS |
Stephanie McMall | Sr. | Biology | Auburn, Mich. / Bay City Western HS |
Ashley Meyer | Sr. | Math Education | Shepherd, Mich. / Shepherd HS |
Amanda Paris | Jr. | Biochemistry | Hemlock, Mich. / Hemlock HS |
Tori Peet | So. | Occupational Therapy | Lapeer, Mich. / Lapeer West HS |
Alana Ranucci | So. | Athletic Training | Clinton Township, Mich. / Lutheran HS North |
Jessica Reeves | So. | Health Science | Sanford, Mich. / Meridian HS |
Emily Short | So. | Chemistry | Tawas, Mich. / Tawas Area HS |
Dana Stolicker | Sr. | Chemistry ACS | Deckerville, Mich. / Deckerville HS |
Diamond Taylor | Jr. | Biology | Southfield, Mich. / Southfield HS |
School: Tiffin | |||
Jennifer Colone | So. | Law Enforcement | Fort Wayne, Ind./R. Nelson Snider |
Ashley Gilroy | Jr. | Forensic Science | Spencerville, Ohio/Spencerville |
Jessica Kern | So. | Forensic Psychology | Delta, Ohio/Pike-Delta-York Sr. |
Ashley Madison | Sr. | Sports & Recreation Management | Oak Harbor, Ohio/Oak Harbor |
Samantha Molnar | Sr. | Forensic Science | Lakeside Marblehead, Ohio/Danbury |
Miranda Mondozzi | Jr. | Homeland Security | Stow, Ohio/St. Vincent-St. Mary |
Samantha Smith | So. | Sports & Recreation Management | Nashport, Ohio/Newark |
School: Walsh | |||
Carley Adams | Sr. | Nursing | Louisville, Ohio |
Leah Beatty | Sr. | Communications | Enon Valley, Pa. |
Wendy Bosley | So. | Physical Edu/Pre-Physical Therapy | Broadview Hts. Ohio |
Kayla Braun | Jr. | Biology/Pre-Physical Therapy/PE | Hudson, Ohio |
Elizabeth Broome | Jr. | Biology/Pre-Physical Therapy | Doylestown, Ohio |
Bridget Burke | So. | Nursing | Macedonia, Ohio |
Kelsey Dickey | So. | Education | Cortland, Ohio |
Gabrielle DiTullio | So. | Education | Mt. Gilead, Ohio |
Sarah Martter | Jr. | Education | Peninsula, Ohio |
Katelin Smith | So. | Biology/Pre-Med | North Lima, Ohio |
Allison Swarny | Sr. | Education | Bolivar, Ohio |
Larissa Zeigler | So. | Biology/Pre-Physical Therapy | North Ridgeville, Ohio |
School: Wayne State | |||
Chelsie Fuller | R-Sr. | Math Education Elementary | Saginaw, Mich./Freeland |
Samantha Kaufman | R-Jr. | Pre-Med | Lake Orion, Mich. |
Heather Thomson | Sr. | Mechanical Engineering | Harrison Twp., Mich./L'Anse Creuse |