DAY 1 HEAT SHEET | DAY 2 HEAT SHEET | LIVE RESULTS | DAY 1 STREAM | DAY 2 STREAM
DAY 1 RESULTS (PDF) | FINAL RESULTS
FINAL TEAM STANDINGS
Men
1. | Grand Valley State | 257 |
2. | Northwood | 116 |
3. | Davenport | 104 |
4. | Saginaw Valley State | 73 |
5. | Parkside | 59 |
6. | Ferris State | 25 |
7. | Lake Superior State | 21 |
Women
1. | Grand Valley State | 248.50 |
2. | Saginaw Valley State | 130.50 |
3. | Wayne State | 75 |
4. | Davenport | 74.33 |
5. | Northern Michigan | 58 |
6. | Parkside | 35.33 |
7. | Northwood | 29 |
8. | Ferris State | 9.33 |
9. | Lake Superior State | 2 |
INDIVIDUAL/RELAY CHAMPIONS
Saturday, February 26
Pentathlon | Cheyenne Williamson, Saginaw Valley State | 3768 |
Women's Weight Throw | Judith Essemiah, Grand Valley State | 20.08m |
Women's Long Jump | Cheyenne Williamson, Saginaw Valley State | 5.89m |
Men's Pole Vault | Max Rauch, Grand Valley State | 4.67m |
Men's Weight Throw | Nathan Powers, Northwood | 20.29m |
Men's Long Jump | Chanse Setzke, Grand Valley State | 6.94m |
Women's 5000m | Jessica Gockley, Grand Valley State | 16:29.42 |
Men's 5000m | Enael Woldemichael, Grand Valley State | 14:25.61 |
Women's Distance Medley Relay | Grand Valley State | 11:36.49 |
O'Malley, Chapko, McLaughlin, Ludge | ||
Men's Distance Medley Relay | Grand Valley State | 9:40.86 |
Futter, Rhodes, Groendyk, Harding |
Sunday, February 27
Heptathlon | Bryce Albrecht, Davenport | 4829 |
Women's High Jump | Emma Schafer, Davenport | 1.68m |
Men's High Jump | Jonathan Rankins-James, Grand Valley State | 2.16m |
Women's Shot Put | Emma Richards, Grand Valley State | 15.42m |
Men's Triple Jump | Mac Mitchell, Grand Valley State | 14.33m |
Men's Shot Put | Myles Kerner, Grand Valley State | 19.12m |
Women's Triple Jump | Mikayla Williams, Wayne State | 11.22m |
Women's Pole Vault | Ellianne Kimes, Grand Valley State | 4.10m |
Women's Mile | Klaudia O'Malley, Grand Valley State | 4:45.41 |
Men's Mile | Caleb Futter, Grand Valley State | 4:06.30 |
Women's 60m Hurdles | Corrina Courser, Grand Valley State | 8.78 |
Men's 60m Hurdles | Ethan Flores, Davenport | 7.93 |
Women's 400m | Alona Olshevska, Saginaw Valley State | 55.32 |
Men's 400m | Caelon Harkey, Grand Valley State | 48.03 |
Women's 60m | Makayla Sumrall, Wayne State | 7.57 |
Men's 60m | Xzavia Price, Northwood | 6.84 |
Women's 800m | Taryn Chapko, Grand Valley State | 2:10.08 |
Men's 800m | Dennis Mbuta, Grand Valley State | 1:50.05 |
Women's 200m | Alona Olshevska, Saginaw Valley State | 24.36 |
Men's 200m | Brandon Miller, Grand Valley State | 21.20 |
Women's 3000m | Jessica Gockley, Grand Valley State | 9:25.85 |
Men's 3000m | Tanner Chada, Grand Valley State | 7:57.45 |
Women's 1600m Relay | Grand Valley State | 3:56.04 |
Barkocy, Abdouch, Simpson, Chapko | ||
Men's 1600m Relay | Northwood | 3:18.52 |
Heslip, Morse, Jones, Barker |
2022 GLIAC INDOOR TRACK & FIELD AWARDS
Men
Track Athlete of the Year: Isaac Harding, Grand Valley State
Field Athlete of the Year: Eli Kosiba, Grand Valley State
Track Athlete of the Meet: Nic Davy, Parkside
Field Athlete of the Meet: Myles Kerner, Grand Valley State
High Point Athlete of the Meet: Noah Dooley, Davenport
Freshman Field Athlete of the Meet: John Kelm, Northwood
Freshman Track Athlete of the Meet: Brandon Miller, Grand Valley State
Coaching Staff of the Year: Northwood
Women
Track Athlete of the Year: Klaudia O'Malley, Grand Valley State
Field Athlete of the Year: Cheyenne Williamson, Saginaw Valley State
Track Athlete of the Meet: Alona Olshevska, Saginaw Valley State
Field Athlete of the Meet: Cheyenne Williamson, Saginaw Valley State
High Point Athlete of the Meet: Cheyenne Williamson, Saginaw Valley State
Freshman Field Athlete of the Meet: Crystal Walker, Northern Michigan
Freshman Track Athlete of the Meet: Reagan Justice, Wayne State
Coaching Staff of the Year: Grand Valley State
Twitter & Instagram: @GLIACsports | #GLIACTF