2013 GLIAC Men's All-Academic Excellence Team.
Student Athlete-Name | Yr. | Major | Hometown/High School |
Ashland University | |||
Michael Gase | So. | Business Management | Pickerington, Ohio/Central |
Ferris State University | |||
Lucas Copi | So. | Applied Math Computer Science | St. Joseph, Mich./Lake Mich. Catholic |
Kyle Richardson | R-Fr. | Building Construction Tech. | Paw Paw, Mich. |
University of Findlay | |||
Justin Eilerman | Sr. | Health Professions | |
Grand Valley State University | |||
Alan Peterson | Jr. | Exercise Science | Ironwood, Mich./Luther Wright |
Andrew Dilernia | So. | Statistics | Potterville, Mich. |
Casey Routledge | So. | English/Education | Commcerce Township, Mich./Walled Lake Northern |
Ethan Barnes | So. | Integrated Science/Education | Caledonia, Mich. |
Jeremy Wilk | Jr. | Marketing/Finance | Wood Dale, Ill./Driscoll Catholic |
Nate Orndorf | R-Fr. | Mathematics/Physics | Bellefontaine, Ohio |
Spencer Pageau | So. | Biomedical Sciences/Pre-Med | Jackson, Mich./Lumen Christi |
Steve Krauss | Jr. | Biology/Education | Roselle, Ill./Lake Park |
Tim Hofmeister | So. | Spanish/Education | Columbus, Ind./North |
Torben Hoffmeyer | R-Fr. | Physical Education | Marengo, Ill. |
Hillsdale College | |||
John Butler | Jr. | Political Economy | Loveland, Ohio/St. Xavier |
Luke Hickman | Jr. | Economics & Politics | Midland, Mich./Homeschooled |
Joshua Mirth | Jr. | Physics & Mathematics | Platteville, Wis./Homeschooled |
Matthew Perkins | Jr. | Economics | Wolctoville, Ind./Prarie Heights |
Carsten Stann | R-Fr. | Undeclared | Burlingame, Calif./Junipero Serra |
Matthew VanEgmond | Sr. | Exercise Science | Grosse Point, Mich./North |
Lake Superior State University | |||
Cody Carena | Jr. | Criminal Justice Law Enf. | Temperance, Mich. / Bedford Sr. High School |
Benjamin Deuling | So. | Liberal Arts | Muskegon, Mich. / Orchard View High School |
Malone University | |||
Nicholas Fresenko | Sr. | Exercise Science | Louisville, Ohio/Louisville |
Ryan Roush | So. | Exercise Science | Canfield, Ohio/South Range |
Andrew Trusty | Jr. | Exercise Science | Sycamore, Ohio/Mohawk |
Scott Whitaker | Jr. | Communication Arts | Pittsburgh, Pa./Trinity Christian |
Michigan Technological University | |||
Kyle Hanson | So. | Mechanical Engineering | Fairbanks, Alaska/Austin E Lathrop |
Calvin Nitz | Jr. | Materials Science & Engineering | Zeeland, Mich./Zeeland East |
Thomas Kendrick | Jr. | Chemical Engineering | Saint Paul, Minn./Central |
Jani Lane | Jr. | Mechanical Engineering | Anchorage, Alaska/Robert Service |
Raphael Bechtiger | So. | Exercise Science | International Institution |
David Joda | Jr. | Biomedical Engineering | Hartland, Wis./Arrowhead |
Michael Bartkowiak | Jr. | Computer Science | Howell, Mich. |
Jay Woodbeck | Sr. | Biomedical Engineering | Hancock, Mich. |
Alex Chizmadia | Jr. | Civil Engineering | Saint Clair Shores, Mich./Lake Shore Sr. |
Benjamin Kramka | So. | Environmental Engineering | Arden Hills, Minn./Mounds View |
Nathan LaBarge | So. | Chemical Engineering | Alpena, Mich. |
Daniel Byrne | So. | Computer Science | Clarkston, Mich./Sr. |
Alec Bolthouse | Jr. | Mechanical Engineering | Bellevue, Mich. |
Samuel Holmes | Jr. | Mechanical Engineering | Virginia, Minn. |
Derek Brandt | Sr. | Civil Engineering | Sun Prairie, Wis./Sr. |
Eric Parsell | Jr. | Electrical Engineering | Rockford, Mich./Sr. |
Evan Krzyske | Sr. | Civil Engineering | Carleton, Mich./Airport Sr. |
Northwood University | |||
Silas Dekalita | So. | Management & Finance | Clio, Mich. / Clio |
David Rowley | Jr. | Management | Mt. Pleasant, Mich. / Mt. Pleasant |
Thomas Rowley | Jr. | Management | Mt. Pleasant, Mich. / Mt. Pleasant |
Michael Todd | Jr. | Accounting | Mt. Pleasant, Mich. / Mt. Pleasant |
Ohio Dominican University | |||
Mike Barber | Jr. | Exercise Science | New Franklin, Ohio/Manchester |
Luke Howard | So. | Pre-Physical Therapy | Columbus, Ohio/St. Francis DeSales |
Chris Liebold | Sr. | Environment Studies | Green Springs, Ohio/St. Joseph Central Catholic |
Ethan Miller | Jr. | Pre-Health Professional | Monclova, Ohio/Anthony Wayne |
Brendan Walburn | So. | Chemistry | Hebron, Ohio/Lakewood |
Saginaw Valley State University | |||
Gerald Henderson | So. | Computer Science | Davison, Mich. / Davison HS |
David Jensen | So. | Finance | Saginaw, Mich. / Heritage HS |
Jacob Lauka | Jr. | Occupational Therapy | Oxford, Mich. / Lake Orion HS |
Anthony Peel | Jr. | Marketing | Swartz Creek, Mich. / Swartz Creek HS |
Joseph Southgate | So. | Mechanical Engineering | Unionville, Mich. / Unionville-Sebewaing Area HS |
Tiffin University | |||
Shaun Borland | Sr. | Forensic Psychology | Dublin, Ohio/Coffman |
Brent Hunter | Sr. | Accounting | Twinsburg, Ohio/Twinsburg |
Seth Vermillion | So. | Sports and Recreation Management | Union Furnace, Ohio/Logan |
Walsh University | |||
Seth Kurzen | So. | English | Massillon, Ohio/Perry |
Dan Quinn | So. | Communications | Massillon, Ohio/Perry |
Evan Reed | Jr. | Accounting | Massillon, Ohio/Jackson |
Wayne State University | |||
Ruben Cardenas | So. | Pre-Medicine | Ionia, Mich./Ionia |
Nick Culbertson | Jr. | Accounting | Clinton Twp, Mich./Dakota |
Ruben Maya | So. | Pre-Medicine | Westland, Mich./John Glenn |
Steven Neshkoff | Gr. | Educational Leadership | Temperance, Mich./Bedford |
Irvin Wyche | So. | Pre-Medicine | Chesterfield, Mich./L'Anse Creuse North |